19.2.2017

Jan Tománek: Určitě se zase vrátím!

V čase 5 hodin a 49 minut proťal cílovou pásku závodu 50. ČEZ Jizerské 50 Jan Tománek. Celou trať navíc absolvoval na sledgi! Se svým výkonem přitom nebyl zdaleka spokojen.

Jak se vám jelo?

Bylo to hodně náročné. Netajil jsem se, že bych chtěl překonat dosavadní rekord závodníka na sledgi. Vše tomu nasvědčovalo, dlouho jsme drželi stanovený čas. Na Jizerce jsem byl nahoře za nějaké dvě hodiny a pět minut, ale poté byla trasa hodně rozbředlá a těžká. Nebylo snadné najít ideální stopu. A navíc se mi tam stala nehoda.

Co se stalo?

Dojížděl jsem závodníka před sebou, ten bohužel upadl a já už nestihl dobrzdit. Vzal jsem ho lyží a urval jsem vázání.

Jak jste se s takovou situací vypořádal?

Po chvilce hysterie jsem se domluvil se sparingem, který jel se mnou, že mi dá své vázání. Přepli jsme ho na mou skejtovou lyži a já pokračoval sám. On se vrátil na Jizerku, kde jsme měli doprovodné auto, vyměnil své vázání a vyrazil za mnou. A to se opakovalo na hřebínku. Volal jsem do Bedřichova, jestli by mi neposlali náhradní pár lyží. Najednou mě v pravý moment dojel znovu sparing.

A následovala další výměna.

Přesně tak, přepnuli jsme a pokračovali jsme dál. Posledních dejme tomu osm kilometrů už bylo tak nějak o vůli. Stopa už v podstatě neexistovala, což je pro sledge docela problém. Už mi docela odcházela ramena a byl jsem rád, že jsem konečně dojel do cíle. Vzhledem k podmínkám to byl ještě docela dobrý čas.

Jak náročné je absolvování závodu na sledgi?

Můj handicap je specifický tím, že mám sice funkční ruce, ale nohy a i část trupových svalů nefungují. To znamená, že mám k dispozici asi třetinovou svalovou sílu. Takže to opravdu není nijak snadné.

Upravujete si sledge sám?

Roky jsem ho ladil k obrazu svému. Přede mnou se v České republice něčemu podobnému nikdo nevěnoval, takže jsem takovým průkopníkem. Navíc mám specifický handicap, takže je důležité správné nastavení. Musím mít například správně připravený sklon, abych mohl správně využít potenciál svalů. To jsem troufám si říct před Jizerskou doladil k dokonalosti.

Přináší sledge například zhoršenou stabilitu na lyžích?

Do dvacátého kilometru to bylo parádní, to jsem akorát asi jednou tak trochu sklouzl. Říkal jsem si, jak se mi daří. No, asi jsem to zakřikl, protože od třicátého kilometru už jsem to raději nepočítal. Už tam skoro nebyla stopa, stačilo se ťuknout s jiným běžkařem a bylo hotovo. Stabilita je docela omezená.

Plánujete závod absolvovat také příští rok?

Příští rok je ještě daleko. Ale Jizerská 50 se mi moc líbí. Nemůžu říct, že bych si ji užil tak, jak jsem čekal, protože jsem nejel tak rychle, a i proto bych ten čas rád stáhl. Rád bych ho dostal pod pět hodin. Jestli to bude už příští rok nebo až později, to se teprve uvidí. Teď jsem hlavně rád, že jsem v cíli. A určitě se sem vrátím!

8.12.2017 - Tratě Jizerské 50 čeká pravý běžkařský víkend
6.12.2017 - Letní varianta Jizerské 50 se poběží 25. srpna
5.12.2017 - Objednejte si zimní čepice z unikátní edice Jizerská 50 pro…
3.12.2017 - Tratě Jizerské 50 hlásí 25 cm sněhu, přijde další sníh, ale…
Zpět na aktuality Zpět na úvodní stránku


GENERÁLNÍ PARTNER
ČEZ
Pořadatel
ČEZ
Institucionální partner
ČEZ
Bedřichov
Pod záštitou
ČEZ
HLAVNÍ PARTNEŘI
HERVIS vw Česká pošta vzp
GENERÁLNÍ MEDIÁLNÍ PARTNER
ct
HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNER
rz
HLAVNÍ INSTITUCIONÁLNÍ PARTNEŘI
Liberecký kraj Liberecký kraj Liberecký kraj
MARKETINGOVÝ PARTNER
Raul
PARTNEŘI
Swix Madshus Enervit Kama
Schenker CHMU Pytloun
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI
rote Enervit Knihovna Knihovna Kama
Schenker CHMU Pytloun Mediatenor
Za podpory
Swix Swix
Součást sérií
Swix Swix Swix
Oficiální dodavatelé
Jizerská ops TKF Johnny Servis Crystal Bohemia Yventech
Kine-max Palestra Progres Nature Valley iqlandia