24.8.2017

Scénárista seriálu Vyprávěj Rudolf Merkner: Tentokrát Michala Hrůzu porazím

Rudolf Merkner, scénárista a producent, se chystá na svoji třetí Jizerskou padesátku. S autorem seriálu Vyprávěj, který právě reprízuje Česká televize, jsme si povídali nejen o tom, kdo ho na Jizerskou přivedl, proč začal již uprostřed léta trénovat a jaká je jeho motivace, stoupnout si 18. února na start. Nutno podotknout, že ta „motivace“ seděla hned vedle něj. Není jí nikdo jiný než Merknerův kamarád, zpěvák Michal Hrůza, který jezdí Jizerskou 50 pravidelně.

Rudo, váš první „zářez“ se datuje do roku 2013. Vyprávějte, jak to tehdy s Jizerskou vlastně začalo...

RM: Pět let předtím, když jsem měl scénář prvních dílů Vyprávěj, tak jsem hledal autora úvodní písničky. (MH: Jen řekni, že si původně oslovil někoho jinýho) … no dobře, ale ten to odmítl, ale pak jsem ten námět představil Michalovi Hrůzovi, kterýho mi doporučila moje bývalá přítelkyně, a druhej den jsem měl písničku na stole. A byla to trefa do černýho, písnička se stala hitem a z nás dvou se stali velcí přátelé. No a jednou vyprávěl Michal o tom, že jezdí Jizerskou a já si řekl: ‚ty jo, to je borec‘. Začali jsme se hecovat a to nám vydrželo dodnes.

Takže Vyprávěj vás nepřímo přivedlo na Jizerskou a vy dva jste si v roce 2013 stoupli na start vedle sebe. Když se díváme do výsledkový listiny, asi moc dlouho jste spolu nejeli...

RM: Dneska se nic neutají (smích)… No, přijel jsem na stadion o hodinu pozdějc (MH: Bylo to víc jak o hodinu…), ale byla to premiéra, Michal už jel poněkolikátý a bohužel jsem jel tehdy absolutně bez tréninku. Koupil jsem si běžky pár dní před Jizerskou a podle toho to taky vypadalo.

Bylo to o hodinu a čtyři minuty, abychom byli teda přesní… Předpokládáme ale, že to nebylo vaše poprvé na běžkách, ne?

RM: Ne ne, běžkuju od mala. Hodně mě to chytlo, když mi bylo nějakých 15. Do toho jsem ale dělal spoustu dalších sportů, pak přišla práce, rodina. Vždycky jsem ale hodně sportoval, závodně jsem plaval, hrál tenis, čtyři roky jsem za Pragovku hrál rugby, taky jsem hrál fotbal. No celý život běhám. . Letos tu přípravu nepodcením. Michal zatím o běhání jenom mluví, takže mám náskok…

Michal tedy trénuje zatím teoreticky?

MH: Ta teoretická část je strašně důležitá, to se nesmí podcenit. Na můj nejlepší čas (5:27:50) ale Rudánek mít nebude, tak jsem klidnej.

Vraťme se ale k vám Rudo, letos jste běžel podruhé a čas jste si od toho roku 2013 vylepšil o více jak hodinu. Tři ročníky jsi ale vynechal, proč?

RM: Měl jsem hodně práce. Seriál mě stál dost sil, vyhořel jsem. Taky se nám narodilo miminko a chtěl jsem se ve volných chvílích věnovat rodině. Do toho se Michalovi přihodil ten úraz hlavy v Ostravě, trochu jsme měli oba jiný starosti. Na startu padesátýho ročníku už jsem ale nechyběl, i když jsem měl po boku místo Michala svou sestřenici.

Mluvíte o své rodině, je možné, že vás uvidíme kromě nedělního závodu i na startu rodinné desítky?

RM: No to zatím nehrozí. Žena (pozn. herečka Jana Bernášková) běžkování moc nakloněná není, ale Justýnka i Theodor lyžují a věřím, že běžky už taky brzy zkusí. Ještě pár let to tedy bude čistě klučičí výprava, pak kdo ví.

Lakají vás kromě Jizerské i jiné laufařské závody?

RM: U nás asi ne, tady je ta meta jasná. Ale jednou spolu pojedeme na Marcialongu. To se těším. Lákal by mě i Vasák, ale ta Marcia bude asi stačit, co myslíš Michale? (MH: Kam že to pojedeme?...smích)

Sledujte spolu s námi 18. února 2018 souboj dvou velkých kamarádů. Vyhraje scénárista nebo zpěvák? A možná jste i vy přijeli poprvé na Jizerskou z hecu. Možná jste se vyhecovali s kamarády u piva zrovna dneska. Je půl roku do startu 51. ročníku, tak SKOL!

13.6.2018 - Worldloppet slaví čtyřicátiny. Oslavy vyvrcholí o víkendu v…
15.5.2018 - Jarní úklid tras Jizerské 50 je v plném proudu
15.5.2018 - I další tratě Jizerské 50 jsou online na Mapách Google
2.5.2018 - Jizerská 50 se podívala do světa umění. Slušelo jí to tam,…
Zpět na aktuality Zpět na úvodní stránku

ZÁVODY 52. ČEZ JIZERSKÉ 50

ČEZ JIZERSKÁ 50

10. 2. 2019

HERVIS JIZERSKÁ 25

9. 2. 2019

VOLKSWAGEN BEDŘICHOVSKÁ 30

8. 2. 2019

ČT JIZERSKÁ 10

9. 2. 2019

MINI JIZERSKÁ POJIŠŤOVNY VZP

8. 2. 2019

JIZERSKÁ FIREMNÍ RAUL

9. 2. 2019

NYČ SPORT SPRINT

8. 2. 2019

HISTORIČTÍ LYŽNÍCI

8. 2. 2019

Swix

V Bedřichově je 13.5 stupně
a Swix doporučuje na sebe

Více zde



GENERÁLNÍ PARTNER
ČEZ
Pořadatel
ČEZ
Institucionální partner
ČEZ
Bedřichov
Pod záštitou
ČEZ
HLAVNÍ PARTNEŘI
HERVIS vw Česká pošta vzp
GENERÁLNÍ MEDIÁLNÍ PARTNER
ct
HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNER
rz
HLAVNÍ INSTITUCIONÁLNÍ PARTNEŘI
Země příběhů Ministerstvo pro místní rozvoj ČR Liberecký kraj
MARKETINGOVÝ PARTNER
Raul
PARTNEŘI
Swix Madshus Enervit Kama Schenker
CHMU Pytloun OC Nisa MS kraj CGI
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI
Kamsdetmi.com Nordic Liberecká drbna
Mediatenor
Za podpory
Czech-Ski horosvaz ČUS - Sportuj s námi
Součást sérií
worldloppet skiclassics Ski-Tour
Oficiální dodavatelé
Jizerská ops Johnny Servis Crystal Bohemia Yventech
Palestra Progres Nature Valley iqlandia